En del af Watch Medier

EjendomsWatchlørdag4. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Almen boligsektor
  • Mennesker
  • Regulering
  • Klummer
12.10.2020kl. 09.20

Ejendomsinvestorer spår at lagerskat kan lægge en dæmper på nye investeringer

Regeringens nye lagerbeskatning får ejendomsinvestorer til at forudse, at der skrues ned for investeringslysten. S-ordfører ser skatten som en måde at lukke for "en skattefinte". Flere aktører har tidligere peget på, at skatten får udenlandske investorer til at gå i en bue uden om Danmark.
Boris Nørgaard Kjeldsen, adm. direktør hos Dades, tror, at lagerbeskatning kommer til at skrue ned for investeringslysten i ejendomme. | Foto: Dades
af MATHIAS BLÆDEL LORENZEN

Den omdiskuterede lagerbeskatning får nu flere ejendomsinvestorer til at sige, at de overvejer at trække følehornene til sig, når det gælder ejendomsinvesteringer i Danmark, skriver Børsen.

En af dem er ejeren af storcentre, kontorer og boliger Dades, hvor topchef Boris Nørgaard Kjeldsen slår fast, at man ikke billiger den nye skat, som skal være med til at finansiere retten til tidligere pension.

"Der er ingen tvivl om, at det her kan lægge en dæmper på vores fremtidige investeringslyst og -evne både i nye aktiver og udvikling af eksisterende projekter," lyder det fra Boris Nørgaard Kjeldsen, der suppleres af svenske Heimstaden, hvor investeringsdirektør Christian Fladeland peger på, at Danmark nu er det eneste af selskabets seks markeder med en lagerskat, hvilket kan betyde, at fremtidige investeringer sker andre steder.

Hos Socialdemokratiet ser finansordfører Christian Rabjerg Madsen det nye indgreb som en måde at lukke ned for "en skattefinte", da investorer nu skal betale løbende beskatning frem for kun at betale, når et salg er realiseret.

Det forventede provenu er 850 mio. kr. årligt.

Kan koste arbejdspladser

Heimstaden og Dades er langtfra de eneste i ejendomsbranchen, som har kritiseret lagerskatten. Hos branchens talerør Ejendomdanmark har direktør Jannick Nytoft peget på, at skatten kommer til at koste arbejdspladser.

"Branchen vil gerne sætte turbo på klimarenoveringerne, men den nye skat betyder, at vi kommer til at mangle kapital til den grønne omstilling. Det er samtidigt virkeligt ærgerligt, at regeringen insisterer på en ny skat, der vil koste arbejdspladser, når samfundet skriger på det modsatte," sagde Jannick Nytoft i weekenden i en pressemeddelelse.

Iføge Ejendomdanmark kan skatten koste 5,6 mia. kr. om året i færre investeringer og 9000 arbejdspladser.

Aktører som erhvervsmægleren Colliers og ejendomsadministratoren Cobblestone har tidligere advaret om, at skatten kan være med til at skræmme udenlandske investorer væk fra Danmark.

"De foreløbige, ikke specielt præcist formulerede tanker, har allerede ført til, at enkelte langfristede pensionskasseinvestorer fra udlandet midlertidigt har trukket sig fra markedet," skrev Colliers-topchef Peter Winther i en markedsopdatering tilbage i september.

"For mange ejendomsejere kan det være forskellen på et overskud og et underskud"

Ejendomdanmark raser over lagerbeskatning i pensionsaftale

Regeringen har flere nye love på vej på ejendomsområdet

Poul Erik Bech: Ejendomme med offentlige lejere er et overset marked

Ejendomdanmark: Lagerbeskatning kan give likviditetsproblemer for lovlydige virksomheder

Beregning af ny lagerskat bliver ejendomsselskabers egen hovedpine 

Relaterede artikler:

  • At den nye pensionsaftale kommer med en bundgrænse på 100 mio. kr., så koncerner med mindre ejendomsporteføljer bliver undtaget fra lagerskat, er kun et ringe plaster på såret for branchen som helhed, mener Jannick Nytoft, adm. direktør i Ejendomdanmark. | Foto: PR/Ejendomdanmark

    "For mange ejendomsejere kan det være forskellen på et overskud og et underskud"

    For abonnenter

  • "Det er altså ikke tegneserieagtige pengetanke, der blot vil skrumpe, hvis der indføres lagerskat," udtaler Jannick Nytoft, adm. direktør i Ejendomdanmark. | Foto: PR / Ejendomdanmark

    Ejendomdanmark spår at lagerskat vil koste 9000 job og betyde 10.000 færre nye boliger

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

V360-projektet i Vanløse, der for nylig har fået plangrundlaget på plads hos Københavns Kommune, kommer måske på nye hænder, lyder det fra idemanden bag. | Foto: PR-visualisering
Projektudvikling

Ejendomsudvikler nærmer sig mursten for 2 milliarder – overvejer stort frasalg

Med projekter både i hovedstaden og 127 km væk kan ejendomsveteran nå investeringer på et par milliarder kroner. Byggeri til 600 mio. kr. bliver gjort klar til salg, siger han til EjendomsWatch.
  • Går fri af coronatrængsler – nedskriver alligevel
  • Genrejst ejendomsudvikler i slagsmål om skatteregning på 57 millioner

For abonnenter

Foto: Colourbox
Rådgiver

Briefing uge 5: Midvinter med forårstegn

Foto: Lars Krabbe
Regulering

Tilsyn uddeler første påbud til bæredygtige fonde

For abonnenter

Photo: PR/Carsten Mai
Klummer

Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København

Torben Skovbjerg, medstifter og adm. direktør hos Aart. | Foto: Søren Vendelbo
Rådgiver

Arkitektopkøb hiver rekordregnskabs top- og bundlinje i hver sin retning

For abonnenter

"Omstillingen af byggebranchen kommer ikke af sig selv, men skal skubbes i gang i fællesskab," siger Christina Hvid, adm. direktør i videnscentret Molio, der er initiativtager til at samle topfolk bag 12 anbefalinger. | Foto: PR / Molio
Rådgiver

Bygge- og rådgiverpinger trækker i de grønne gevandter

Læs også

Morten Leen er med indgangen til 2023 blevet forfremmet til bæredygtighedsdirektør i AP Ejendomme. | Foto: PR / AP Ejendomme
Mennesker

Ny bæredygtighedsdirektør går efter at styrke AP Ejendomme i markedet

ET NYT KAPITEL: Morten Leen er rykket frem i bussen hos AP Ejendomme. Som bæredygtighedsdirektør vil han sikre, at pensionsselskabet hele tiden har fingeren på pulsen med nye trends.

For abonnenter

Torben Skovbjerg, medstifter og adm. direktør hos Aart. | Foto: Søren Vendelbo
Rådgiver

Arkitektopkøb hiver rekordregnskabs top- og bundlinje i hver sin retning

”Det er blevet hårdere at tjene penge,” siger topchef.

For abonnenter

V360-projektet i Vanløse, der for nylig har fået plangrundlaget på plads hos Københavns Kommune, kommer måske på nye hænder, lyder det fra idemanden bag. | Foto: PR-visualisering
Projektudvikling

Ejendomsudvikler nærmer sig mursten for 2 milliarder – overvejer stort frasalg

Med projekter både i hovedstaden og 127 km væk kan ejendomsveteran nå investeringer på et par milliarder kroner. Byggeri til 600 mio. kr. bliver gjort klar til salg, siger han til EjendomsWatch.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Briefing uge 5: Midvinter med forårstegn – 3. feb.
  • Tilsyn uddeler første påbud til bæredygtige fonde – 3. feb.
  • Arkitektopkøb hiver rekordregnskabs top- og bundlinje i hver sin retning – 3. feb.
  • Fredagens noter: Balder, Jönsson, ISS, Forenede, Dansk Boligbyg, KAB, Aalborg – 3. feb.
  • Ejendomsudvikler nærmer sig mursten for 2 milliarder – overvejer stort frasalg – 3. feb.
  • Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København – 3. feb.
  • Bygge- og rådgiverpinger trækker i de grønne gevandter – 3. feb.
  • ESG-chef hos ISS gør klar til skærpede krav til rapportering – 3. feb.
  • Her er de seneste tinglyste ejendomshandler – 3. feb.
  • Fredagens konkurser fra Statstidende – 3. feb.
Flere nyheder

Job

  • Asset Manager søges til Newsec Lyngby eller Århus

  • Områdedirektør - NCC - Midtjylland/Syddanmark

  • Compliance Officer

  • Afdelingschef / Projekteringschef

Watch Job

  • Business Change Manager til implementering af fremtidens togs uddannelsesprojekter

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

  • Tilbudschef - NCC Renovering Vest

Se flere jobs

Job

  • Asset Manager søges til Newsec Lyngby eller Århus

  • Områdedirektør - NCC - Midtjylland/Syddanmark

  • Compliance Officer

  • Afdelingschef / Projekteringschef

Se flere jobs

Kolofon

EjendomsWatch
Søg

Sektioner

  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Almen boligsektor
  • Mennesker
  • Regulering
  • Klummer
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Jørgen Bendsen

jb@ejendomswatch.dk

Tlf.: +45 3330 8331

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Job

Abonnement

Prøv EjendomsWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

ejendomswatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Læs mere om abonnement her

Adresse

EjendomsWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8340

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © EjendomsWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
EjendomsWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge