
Projektudvikleren Falk-Rønne & Kierkegaard i Klampenborg, der efter eget udsagn udvikler "liebhaverboliger og erhverv på de bedste beliggenheder i København og Nordsjælland", har købt Kalundborg Sygehus af Region Sjælland gennem statens ejendomsselskab, Freja.
Det oplyser udvikleren i en meddelelse.
Sygehuset på mere end 25.000 kvm er i løbet af de sidste to år blevet udlejet til Udlændingestyrelsen, som har brugt det til asylcenter.
Det fremgår ikke, hvad den fremtidige planen med ejendommen er eller hvad prisen ligger på. Men Freja Ejendomme overtog i december 2014 sygehuset sammen med Korsør Sygehus, hvor den samlede købssum dengang lød på 7,8 mio. kr.
"Kalundborg Sygehus og Korsør Sygehus er jo bygninger med sjæl og historie, som har spillet en stor rolle i lokalsamfundet. Det er stolte bygninger, som fortjener nyt liv. Vi glæder os til at komme i gang med udviklingen i samarbejde med Region Sjælland og kommunerne," lød det i forbindelse med købet fra Freja Ejendommes adm. direktør Karen Mosbech.
I et salgsprospekt fra juli 2015 foreslår Freja, at bygningerne kan konverteres til boliger — omkring 50 vil være sandsynligt — hotellejligheder, erhverv, eller en kombination.
Staten vil hente milliongevinst på gammelt hospital
Tidligere ejer sår tvivl om statslig milliongevinst på gammelt hospital
Mere fra EjendomsWatch
Trods underskud, påbud og likviditetskrise: Roof-topchef øjner "en god løsning"
Roof Management-ledelsen kunne ikke have gjort ”så meget anderledes” og dermed undgået den nedadgående spiral, der nu har ført til et påbud fra Finanstilsynet. Det fortæller adm. direktør og medejer til EjendomsWatch. 2021 blev endnu et tabsgivende år, hvor en ny investeringsplatform desuden er lagt ”på køl.”