Købere strømmer til udfordret byggeri
På trods af udfordringer i byggeriets startfase er der stor interesse for lejlighederne i det nye byggeri på Frederiks Plads i Aarhus. Det skriver JP Aarhus.
"Folk har haft fin forståelse for de problemer, man er stødt på i byggeriet. Det har på ingen måde haft en negativ indflydelse," siger ejendomsmægler Kristian Voldsgaard fra Danbolig Aarhus City til JP Aarhus.
Det er uforudsete forhold i undergrunden ved byggepladsen, der har generedt byggeriet i en længere periode. Det betød bl.a., at byggeriet stod helt stille i en periode hen over sommeren 2015. Samlet set vurderes det fra projektchef Ib Høgsberg fra NCC, at byggeriet er blevet forsinket med mindst seks-syv måneder. Jordforholdene har betydet, at man har været nødsaget til at lave nogle ændringer i kælderprojektet, men nu er byggeriet igen på sporet.
Med forsinkelserne forventer NCC, at byggeriet står klar i efteråret 2017. De 150 lejligheder får primært en størrelse på to-tre værelser, men der vil også være tale om et par penthouse-lejligheder. NCC er totalentreprenør på projektet, mens C.F. Møller er arkitekt.