En del af Watch Medier

EjendomsWatchonsdag8. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Almen boligsektor
  • Mennesker
  • Regulering
  • Klummer
08.11.2016kl. 10.08

Konvertering og lejeregulering sikrer laveste tomgang i årevis

Ny markedsstatistik viser, at tomgangen i investeringsejendomme herhjemme falder. Men ifølge Ejendomsforeningen Danmark er det er konvertering til lejeboliger og reguleringer af lejen i kontorejendomme, der sikrer fremgangen.
Foto: Jesper Blæsild
Foto: Jesper Blæsild
AF Viktor Brandt Kærgaard

Den økonomiske tomgang for investeringsejendomme fortsætter med at falde. Denne gang skal æren for faldet tilskrives kontorejendommene, men der er ”snydt” lidt på vægten, forklarer Ejendomsforeningen Danmark.

Tomgangen for investeringsejendomme er faldet med 0,3 procentpoint til 9,1 pct., hvilket er det laveste i flere år, viser en ny markedsstatistik, som Ejendomsforeningen Danmark netop har udgivet.

Der mangler generelt en større efterspørgsel på kontorlokaler før, at den økonomiske tomgang for kontor falder mærkbart

Morten Marott Larsen, cheføkonom i Ejendomsforeningen Danmark.

En af årsagerne er, at tomgangen for kontorejendomme er faldende. Men den falder ikke fordi, der nødvendigvis bliver udlejet flere lokaler, forklarer Morten Marott Larsen, der er cheføkonom i Ejendomsforeningen Danmark.

"Der er flere effekter, der er i spil, når vi ser på økonomisk tomgang for kontorejendomme. En af dem er konvertering," siger han til EjendomsWatch og fortsætter om de øvrige effekter:

"Lejen i de kontorlejemål, der er udlejet, stiger en lille smule, og så falder den økonomiske tomgang lidt. Samtidig er der også en tendens til, at lejen i de lejemål, der er tomme, falder en lille smule. Og det trækker også den økonomiske tomgang nedad."

Mangler efterspørgsel

Den økonomiske tomgang for kontorer lyder på 12,3 pct., hvilket er fald med 0,3 procentpoint sammenlignet med foregående kvartal.

De helt store bidragsydere er København CBD, central business district, og Nordsjælland. Her er den økonomiske tomgang for kontorlejemålene faldet med 1,1 procentpoint begge steder. 

Generelt er tomgangen på bolig så lav, at der ikke er meget mere tilbage end naturlig tomgang

Morten Marott Larsen, cheføkonom i Ejendomsforeningen Danmark.

Der er dog ikke helt samme udvikling for kontorejendommene, hvis man ser på hele året. Her er tomgangen nemlig steget med 0,3 procentpoint. Markedsstatistikken viser, Aarhus hænger lidt i bremsen.

Her lyder tomgangen på kontorejendomme på 15,7 pct., hvilket er en stigning på 0,4 procentpoint i det her kvartal. Til sammenligning er tomgangen i København CBD på 5,7 pct.

"15,7 pct. er selvfølgelig højt. Og generelt mangler vi en efterspørgsel på kontorlokaler på landsplan. Den økonomiske vækst efter finanskrisen har slet ikke kunnet opsluge de ledige kontorlokaler, så vi mangler en økonomisk vækst, der kan hive tomgangen ned," siger Morten Marott Larsen.

Selvom det samlede fald i kontorejendomme kommer fra konvertering og udviklingen i lejen, ser Morten Marott Larsen lyst på det.

"Det er positivt, at vi har nogle konverteringer. For det betyder, at tomme kontorlokaler, bliver til boliglokaler, hvor der er aktivitet, og det er rigtig glædeligt. Jeg synes også, at det er glædeligt, at lejerne i de udlejede kontorlokaler er villige til at betale en lille smule mere. Men der mangler generelt en større efterspørgsel på kontorlokaler før, at den økonomiske tomgang for kontor falder mærkbart," siger Morten Marott Larsen.

Naturlig tomgang

En anden stor bidragsyder til faldet i den samlede økonomiske tomgang for investeringsejendomme er butikker. Her er tomgangen faldet med 0,2 procentpoint og lyder nu på 8,3 pct.

I det seneste kvartal var det industri- og boligejendomme, der trak tomgangen ned. Men i dette kvartal er industriejendommene stagneret på 12,4, og de bidrager derfor ikke til faldet.

Helt modsat er det gået for boligejendommene. Her er tomgangen steget med 0,1 procentpoint til 2,9 pct. Men Morten Marott Larsen forklarer, at man ikke skal lægge det store i stigningen.

"Der er en lille bitte stigning, og det tilskriver jeg, at tomgangen stiger og falder en lille smule hele tiden. Generelt er tomgangen på bolig så lav, at der ikke er meget mere tilbage end naturlig tomgang," siger Morten Marott Larsen.

Skal længere ned

Hvis Morten Marott Larsen skal se ind i fremtiden, er det bedste bud fra hans side, at den økonomiske tomgang vil falde.

"Specielt når man kigger på kontor og industri, så skal tomgangen længere ned. Og hvis vi bare får en smule vækst, så skal det nok komme," siger Morten Marott Larsen og tilføjer:

"Men ellers så får vi igen lidt konverteringer, og det er også godt nok, at de tomme lokaler, bliver konverteret om til noget andet. Men konklusionen er, at den økonomiske tomgang selvfølgelig skal længere ned endnu."

Ejendomsforeningen: Gode takter i udspil til nyt vurderingssystem

Investeringsejendomme oplever den laveste tomgang i over to år

Stor rift om udlejningsboliger i hele Danmark

Flere og flere kontorer bliver boliger 

Relaterede artikler:

  • Foto: Klaus Gottfredsen/Polfoto

    Investeringsejendomme spås rekordhøje afkast i år

    For abonnenter

  • Foto: Jesper Blæsild

    Flere og flere kontorer bliver boliger

  • John Frederiksen, formand for Ejendomsforeningen Danmark. | Foto: Sara Galbiati

    Stor rift om udlejningsboliger i hele Danmark

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Michael Rasmussen, koncernchef i Nykredit, har i øjeblikket ikke overtaget én eneste ejendom fra en nødlidende kunde. | Foto: Nykredit / PR
Investor

Landets største udlåner med optimistisk udmelding: Topchefen kan ikke se krisen

Det går så godt for Nykredit, at realkreditselskabet i øjeblikket ikke har overtaget én eneste ejendom fra en nødlidende kunde.
  • Realkredit-direktør om dystert 2022: "Vi har stået med tørre fødder"
  • Finanstilsynet opfordrer banker til "særligt fokus" på ejendomsudlån

For abonnenter

Flemming Holberg Fenger fotograferet tilbage i 2017 i Vanløse. | Foto: Sara Gangsted / Ritzau Scanpix
Investor

69-årig ejendomsveteran udskyder jagt på sin afløser

For abonnenter

Coop har "nægtet at kommunikere en ønsket salgspris", siger tidligere Irma-direktør Alfred Josefsen, der nu opgiver at finde investorer, der kan redde den lukningsdømte kæde. | Foto: Joachim Adrian
Investor

Irmas gamle topchef hejser det hvide flag

De 314 boliger og 117 hotelværelser, som Heimstaden Danmark nu overtager. | Foto: PR / Heimstaden
Investor

Heimstaden overtager omstridt Bjarke Ingels-hotel

Træ vil "så vidt muligt blive et gennemgående byggemateriale," lyder det fra boligselskabet FSB om de kommende plejehjem i det nordvestlige København. | Foto: PR-visualisering
Almen boligsektor

Boligselskab og rådgiverkvartet skal opføre københavnske plejehjem

"Vi oplever en stigende interesse for, at internationale investorer ønsker deres danske investeringsejendomme administreret hos os,” siger Anne Marie Oksen, adm. direktør i CEJ Ejendomsadministration, hvor ny afdelingsdirektør er blevet en del af ledergruppen. | Foto: PR / CEJ
Bygningsdrift

Administrator opruster og udvider ledergruppe

For abonnenter

Læs også

Interessen for verdens største ejendomsmesse, Mipim, er stor igen i år. | Foto: PR / S. d'Halloy / Image&Co.
Mennesker

Foreløbig godt 400 danskere er klar til Mipim-messe

MIPIM 2023: Når dette års Mipim-messe finder sted om godt en måned vil en lang række danske aktører være repræsenteret. Se listen med de virksomheder, som foreløbigt har meldt sig.

For abonnenter

Flemming Holberg Fenger fotograferet tilbage i 2017 i Vanløse. | Foto: Sara Gangsted / Ritzau Scanpix
Investor

69-årig ejendomsveteran udskyder jagt på sin afløser

Familieejede Holberg Fenger Gruppen har udskudt arbejdet med at finde adm. direktør udefra. Det skyldes flere praktiske forhold, siger grundlæggeren, som til gengæld har fået besat nyoprettet nøglestilling.

For abonnenter

"Vi oplever en stigende interesse for, at internationale investorer ønsker deres danske investeringsejendomme administreret hos os,” siger Anne Marie Oksen, adm. direktør i CEJ Ejendomsadministration, hvor ny afdelingsdirektør er blevet en del af ledergruppen. | Foto: PR / CEJ
Bygningsdrift

Administrator opruster og udvider ledergruppe

Landets tredjestørste ejendomsadministrator, CEJ, vil bejle endnu mere til internationale kunder og være deres ”øjne og ører i Danmark,” siger nyudnævnt chef.

For abonnenter

Job

  • Områdedirektør - NCC - Midtjylland/Syddanmark

  • Compliance Officer

  • Advokat/Erfaren fuldmægtig til forsikringsret

  • Koordinator til Castellum Danmark

  • Afdelingschef / Projekteringschef

Se flere jobs

Seneste nyt

  • Irmas gamle topchef hejser det hvide flag – 16.07
  • Landets største udlåner med optimistisk udmelding: Topchefen kan ikke se krisen – 15.09
  • Boligselskab og rådgiverkvartet skal opføre københavnske plejehjem – 14.53
  • Heimstaden overtager omstridt Bjarke Ingels-hotel – 13.59
  • Ejendomsadvokat ser alternative muligheder i faldende marked – 13.02
  • Administrator opruster og udvider ledergruppe – 11.03
  • Global kapitalforvalter sætter sig på danske logistikparker – 10.37
  • Onsdagens noter: Thybo, Lærernes Pension, Castellum, C.F. Møller, Newsec, Barfoed Group, lagerskat – 10.00
  • 69-årig ejendomsveteran udskyder jagt på sin afløser – 09.21
  • Her er de seneste tinglyste ejendomshandler – 08.31
Flere nyheder

Job

  • Områdedirektør - NCC - Midtjylland/Syddanmark

  • Compliance Officer

  • Advokat/Erfaren fuldmægtig til forsikringsret

  • Koordinator til Castellum Danmark

  • Afdelingschef / Projekteringschef

Se flere jobs

Watch Job

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Endpoint Management Administrator

  • Tilbudschef - NCC Renovering Vest

  • Centerdirektør til Sønderborg

Se flere jobs

Kolofon

EjendomsWatch
Søg

Sektioner

  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Almen boligsektor
  • Mennesker
  • Regulering
  • Klummer
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Jørgen Bendsen

jb@ejendomswatch.dk

Tlf.: +45 3330 8331

  • Om EjendomsWatch

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Job

Abonnement

Prøv EjendomsWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

ejendomswatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Læs mere om abonnement her

Adresse

EjendomsWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8340

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © EjendomsWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
EjendomsWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge