
Mens spiritusselskabet Hans Just indtjener millionbeløb til til Just Karberg-familien i København, så er det familiens ejendomsselskab, Karberghus, der huser store dele af familiens formue, skriver Børsen.
Med to nylige køb i København, i form af Brönnums Hus på Kongens Nytorv og den Fransk Reformerte Præstegård på gaden Åbenrå, har den samlede værdi af Karberghus' ejendomme i år oversteget 1 mia. kr.
"Vi køber fredede ejendomme af kærlighed til ejendommene og fordi, fredede ejendomme er den centrale bygningsmasse, som har centrale placeringer. De passer godt til vores kundegrupper, som tit er advokater, headhuntere og lignende," siger Andreas Just Karberg til Børsen.
Karberghus har med de seneste to køb en portefølje på 20 fredede ejendomme, heriblandt det otte etager høje Hans Just Pakhus, som agerer hovedsæde for Just Karberg-familiens spiritusvirksomhed.
Diskret familie med rødder i tøjbranchen runder 340 mio. i ejendomme
Ejendomsfamilie vender kikkerten mod boligejendomme
Ejendomsfamilie vil sætte liv i kendt karré
Fætter BR-familie holder ejendomsudsalg for over en milliard
Mere fra EjendomsWatch
Trods underskud, påbud og likviditetskrise: Roof-topchef øjner "en god løsning"
Roof Management-ledelsen kunne ikke have gjort ”så meget anderledes” og dermed undgået den nedadgående spiral, der nu har ført til et påbud fra Finanstilsynet. Det fortæller adm. direktør og medejer til EjendomsWatch. 2021 blev endnu et tabsgivende år, hvor en ny investeringsplatform desuden er lagt ”på køl.”