Investorgruppe med dybe lommer klar til flere opkøb

En nyligt etableret investorgruppe er klar til at udvide sin ejendomsportefølje, der på nuværende tidspunkt består af 19 sjællandske ejendomme. Erhvervsfolkene bag står parat med den nødvendige kapital.
Ejendommen Ahlgade 51 i nordvestsjællandske Holbæk er en af de sjællandske ejendomme, som en pengestærk investorgruppe har købt. | Foto: Google Street View
Ejendommen Ahlgade 51 i nordvestsjællandske Holbæk er en af de sjællandske ejendomme, som en pengestærk investorgruppe har købt. | Foto: Google Street View

De har lige købt 19 ejendomme på Sjælland, men investorgruppen bag Investeringsselskabet MFO I er på ingen måde færdige endnu, fortæller den adm. direktør.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også

Visualisering af første fase af Coop Byen. | Foto: PR-visualisering / Arkitema

Coop sælger fra for milliardbeløb