
Et 16.000 kvm stort boligprojekt på Amager, Schades Have, åbner nu for udlejningen af de i alt 173 boliger, meddeler Deas, der står for udlejning, administration, indflytning og drift.
"Vi mærker allerede en overordentlig god interesse for boligerne i Schades Have. Til vores åbent hus-arrangementer for AP Pensions kunder i prøveboligen har vi modtaget over 130 reservationer," siger Lasse Rütz, afdelingschef i Deas.
Det er pensionsselskabet AP Pension, der står bag projektet, hvor boligerne er klar til indflytning til november.
Boligerne får DR's koncerthus som nærmeste nabo.
"Det har været vores ambition at opføre et projekt med gode rammer for vores lejere og størst mulig værdi for vores pensionskunder. Schades Haves boliger varierer i størrelsen fra et til seks værelser for at appellere til beboere i alle aldre og livssituationer og skabe en ejendom med masser af liv," siger Peter Olsson, direktør i AP Ejendomme, i meddelelsen.
Mere fra EjendomsWatch
Forenede taber penge på service i Danmark: "Lidt af en supertanker at vende rundt"
Forenede tjente markant færre penge i 2021, og dansk serviceforretning gik ligefrem i minus. Topchef Lars Folkmann peger på den igangværende transformation, coronapandemi og tabsgivende kontrakter som årsager og erklærer i interview med EjendomsWatch, at Forenede fremover skal ”tjene mere, end vi historisk har gjort.”