En del af Watch Medier

EjendomsWatchsøndag5. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Almen boligsektor
  • Mennesker
  • Regulering
  • Klummer
13.04.2016kl. 11.10

Tiger-grundlægger køber historisk ejendom for 161 mio. kr.

Lennart Lajboschitz har foretaget en af sine hidtil største ejendomsinvesteringer. Prisen ligger mere end 100 mio. kr. over det beløb, der hidtil har været gættet på.
Foto: Ritzau Scanpix/Mads Nissen
AF LOTTE LUND, FREELANCEJOURNALIST

Grundlæggeren af den ekspansive butikskæde Tiger, Lennart Lajboschitz, har haft den store pengepung fremme og har gennemført en af sine hidtil største ejendomsinvesteringer i Danmark.

Ifølge boligportalen Boliga har han for et beløb på 161 mio. kr. købt det historiske Søkvæsthuset med adresse på Overgaden oven Vandet, der løber langs sydsiden af Christianshavns Kanal i København.

Den ligger fantastisk ud til kanalen, og haven og beliggenheden er så god.

Lennart Lajboschitz, ejendomsinvestor og grundlægger af Tiger-kæden
Beløbet er mere end 100 mio. kr. over den salgspris, der tidligere er blevet gættet på, da handlen med den 8826 kvm store ejendom blev offentligt kendt i december.

Over for EjendomsWatch bekræfter Lennart Lajboschitz salgsprisen, men han har ikke ønsket at kommentere yderligere på købet.

Køber kirke og hoteller

Lennart Lajboschitz, der i 2013 solgte 70 pct. af Tiger-kæden til kapitalfonden EQT, har over de seneste år investeret i en lang række ejendomme. Blandt andet købte han i 2014 Absalons Kirke på Vesterbro i København. Kirken har han siden omdannet og åbnet som et moderne folkehus. Han har også inden for det seneste år investeret i to hoteller i den nordsjællandske badeby Hornbæk.

Lennart Lajboschitz har ikke besluttet, hvad der skal ske med ejendommen, der senest har tjent som domicilejendom for Farvandsvæsenet.

Som statslig ejendom skulle handlen forbi Folketingets Finansudvalg, fordi beløbet oversteg 60 mio. kr.

"Den ligger fantastisk ud til kanalen, og haven og beliggenheden er så god!," sagde han til dagbladet Politiken i december.

Kaffemillionær køber tidligere statsejendom for 16 mio. kr.

Søkvæsthuet består af i alt fem ejendomme med et samlet erhvervsareal på 6241 kvm. Den 3528 kvm store hovedbygning, der oprindeligt er opført som opfostringshus, er tegnet af arkitekt Johan Christian Conradi og betragtes i dag som hans hovedværk.

Dertil kommer havehuset på 2339 kvm, en portnerbolig på 98 kvm, en gartnerbolig på 196 kvm samt diverse mindre garagebygninger. Søetaten overtog bygningerne i 1776 til brug som sygehus for flåden, heraf navnet Søkvæsthuset.

Væk med gipsvægge og sænkede lofter

Første fase i udviklingen af ejendommen bliver at rive alle nye gipsvægge og de kontorvenlige nedsænkede lofter ned.

Lennart Lajboschitz samler sine ejendomsopkøb i sit anpartsselskab Mitco. De seneste regnskabstal - fra 2014 - viser, at Mitco råder over en egenkapital på knap 1,2 mia. kr., mens der er likvide midler for 46 mio. kr.

Han har også offentligt vist interesse for at købe naboejendommen til Søkvæsthuset, det nu lukkede Orlogsmuseet, som forventes at komme til at salg gennem statens ejendomsselskab, Freja, i løbet af sommeren.

80'er-yuppie køber ejendom for 58 mio. kr.

Ejendomsmilliardær polstrer formuen

Knockoutet ejendomsinvestor: Jeg er ikke bitter trods konkurs

Relaterede artikler:

  • Foto: Embret Sæter/Dn.no

    Rallykører hælder 3 mia. kr. i København - har appetit på mere

  • Foto: Anders Kristian Sandbo

    Kølerkonge og luftkaptajn køber konkursramt ejendomsportefølje

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

V360-projektet i Vanløse, der for nylig har fået plangrundlaget på plads hos Københavns Kommune, kommer måske på nye hænder, lyder det fra idemanden bag. | Foto: PR-visualisering
Projektudvikling

Ejendomsudvikler nærmer sig mursten for 2 milliarder – overvejer stort frasalg

Med projekter både i hovedstaden og 127 km væk kan ejendomsveteran nå investeringer på et par milliarder kroner. Byggeri til 600 mio. kr. bliver gjort klar til salg, siger han til EjendomsWatch.
  • Går fri af coronatrængsler – nedskriver alligevel
  • Genrejst ejendomsudvikler i slagsmål om skatteregning på 57 millioner

For abonnenter

Foto: Colourbox
Rådgiver

Briefing uge 5: Midvinter med forårstegn

Foto: Lars Krabbe
Regulering

Tilsyn uddeler første påbud til bæredygtige fonde

For abonnenter

Foto: PR/Carsten Mai
Klummer

Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København

Torben Skovbjerg, medstifter og adm. direktør hos Aart. | Foto: Søren Vendelbo
Rådgiver

Arkitektopkøb hiver rekordregnskabs top- og bundlinje i hver sin retning

For abonnenter

"Omstillingen af byggebranchen kommer ikke af sig selv, men skal skubbes i gang i fællesskab," siger Christina Hvid, adm. direktør i videnscentret Molio, der er initiativtager til at samle topfolk bag 12 anbefalinger. | Foto: PR / Molio
Rådgiver

Bygge- og rådgiverpinger trækker i de grønne gevandter

Læs også

Fynske Barfoed Group siger farvel til den 81-årige bestyrelsesformand Rolf Harald Barfoed. På billedet ses sønnen Frederik Barfoed, som til daglig har titel af koncerndirektør i ejendomsselskabet. | Foto: Wilfred Gachau
Investor

Barfoed Group i generationsskifte: Formand købes ud af millionportefølje

Det familieejede ejendomsselskab Barfoed Group omrokerer i ledelsen og gennemfører et ”længe planlagt” generationsskifte, oplyser koncerndirektør til EjendomsWatch. Ny bestyrelsesformand fundet. 

For abonnenter

V360-projektet i Vanløse, der for nylig har fået plangrundlaget på plads hos Københavns Kommune, kommer måske på nye hænder, lyder det fra idemanden bag. | Foto: PR-visualisering
Projektudvikling

Ejendomsudvikler nærmer sig mursten for 2 milliarder – overvejer stort frasalg

Med projekter både i hovedstaden og 127 km væk kan ejendomsveteran nå investeringer på et par milliarder kroner. Byggeri til 600 mio. kr. bliver gjort klar til salg, siger han til EjendomsWatch.

For abonnenter

Morten Leen er med indgangen til 2023 blevet forfremmet til bæredygtighedsdirektør i AP Ejendomme. | Foto: PR / AP Ejendomme
Mennesker

Ny bæredygtighedsdirektør går efter at styrke AP Ejendomme i markedet

ET NYT KAPITEL: Morten Leen er rykket frem i bussen hos AP Ejendomme. Som bæredygtighedsdirektør vil han sikre, at pensionsselskabet hele tiden har fingeren på pulsen med nye trends.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Briefing uge 5: Midvinter med forårstegn – 3. feb.
  • Tilsyn uddeler første påbud til bæredygtige fonde – 3. feb.
  • Arkitektopkøb hiver rekordregnskabs top- og bundlinje i hver sin retning – 3. feb.
  • Fredagens noter: Balder, Jönsson, ISS, Forenede, Dansk Boligbyg, KAB, Aalborg – 3. feb.
  • Ejendomsudvikler nærmer sig mursten for 2 milliarder – overvejer stort frasalg – 3. feb.
  • Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København – 3. feb.
  • Bygge- og rådgiverpinger trækker i de grønne gevandter – 3. feb.
  • ESG-chef hos ISS gør klar til skærpede krav til rapportering – 3. feb.
  • Her er de seneste tinglyste ejendomshandler – 3. feb.
  • Fredagens konkurser fra Statstidende – 3. feb.
Flere nyheder

Job

  • Områdedirektør - NCC - Midtjylland/Syddanmark

  • Compliance Officer

  • Afdelingschef / Projekteringschef

  • Asset Manager søges til Newsec Lyngby eller Århus

Watch Job

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Centerdirektør til Sønderborg

  • Business Intelligence Specialist

Se flere jobs

Job

  • Områdedirektør - NCC - Midtjylland/Syddanmark

  • Compliance Officer

  • Afdelingschef / Projekteringschef

  • Asset Manager søges til Newsec Lyngby eller Århus

Se flere jobs

Kolofon

EjendomsWatch
Søg

Sektioner

  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Almen boligsektor
  • Mennesker
  • Regulering
  • Klummer
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Jørgen Bendsen

jb@ejendomswatch.dk

Tlf.: +45 3330 8331

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Job

Abonnement

Prøv EjendomsWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

ejendomswatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Læs mere om abonnement her

Adresse

EjendomsWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8340

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © EjendomsWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
EjendomsWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge