Ejendomsudvikler skaber attraktive lejligheder med kriminelle som naboer

Søskendepar bag en af de største porteføljehandler i 2015 har nu kastet sig over det profitable konverteringsmarked i Indre København. Senest har deres projektudviklingsselskab oplevet ventelister til ejerlejligheder med et fængsel som nabo.
Ejendommen Blegdamsvej 4 med naboen Blegdamsvejens Fængsel i baggrunden juni 2014. | Foto: Google Street View
Ejendommen Blegdamsvej 4 med naboen Blegdamsvejens Fængsel i baggrunden juni 2014. | Foto: Google Street View

I juli 2015 solgte Copenhagen Property Investment sammen med Artha Kapitalforvaltning 26 ejendomme i Indre København. Køberen - en stenrig, udenlandsk familie - måtte betale 700 mio. kr. for porteføljen, der løbende var blevet købt op og udviklet under finanskrisen.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også

Visualisering af første fase af Coop Byen. | Foto: PR-visualisering / Arkitema

Coop sælger fra for milliardbeløb