Klumme: Tillæg i nyt AB-system skal ses som menukort på en restaurant

Byggeriets nye grundbetingelser, AB 18, rummer fire nye appendikser, som alle indholder god standardiseret regulering af forhold, som er relevante at overveje, når en byggeproces skal tilrettelægges. Appendikserne må derfor ikke overses i planlægningsprocessen, men skal gennemgås og overvejes af bygherre som et menukort med frit valg på en god restaurant.
Timm Braun, advokat i Bech-Bruun. | Foto: PR.
Timm Braun, advokat i Bech-Bruun. | Foto: PR.
Af Timm Braun, advokat i Bech-Bruun

AB-udvalget har ved sin revision af AB-systemet præsenteret en ny og langt mere ambitiøs regulering af projekterings- og byggeprocessen. Samtidig har AB-udvalget bestræbt sig på, at grunddokumenterne ikke skal være unødvendigt tyngende, og derfor kun skal regulere de forhold, som sædvanligvis er relevante ved større entreprise- og anlægsopgaver.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også