
Der er i de senere måneder sket et skifte mod, at flere købere byder under udbudsprisen, når de er på jagt efter ejerlejligheder i Indre By i København.
Det vurderer Per Bie, adm. direktør for Danbolig, over for Børsen.
"Mens sælgerne for et år siden kunne forvente at sælge til prisen, er det nu mere realistisk at sælge lidt under udbudsprisen. Den udvikling er dog mest et fænomen i Indre By, for når vi kommer uden for København by, er afslagene fortsat faldende," siger han til avisen.
Per Bie fortæller, at det medfører flere afslag end tidligere. Derudover siger han, at man ikke ser samme udvikling i byer som Aarhus, Aalborg og Odense. Her er der tværtimod fortsat stor efterspørgsel efter ejerlejligheder, siger han til Børsen.
Mere fra EjendomsWatch
Innovationslyst overrasker topchef fra USA: ”I sidste ende handler det om profitmotivet"
PROPTECH SYMPOSIUM: Verden kan lære meget fra Danmark og resten af Europa, hvad angår virksomheders vilje til at integrere innovation i forretningsmodellen. Omvendt ”er der intet andet land i verden, der bevæger sig fremad som USA,” når der er udsigt til profit, siger Michael Beckerman, adm. direktør i amerikanske Cretech.