EjendomsWatch

Her er landets 98 borgmestre fra nytår

Slagelse har som den sidste kommune fået en aftale om borgmesterposten. Den bliver delt mellem to partier.

Folketingsmedlem Villum Christensen (LA) deler de næste fire år borgmesterposten i Slagelse med Socialdemokraternes John Dyrby Paulsen. Foto: /ritzau/Joachim Adrian

Efter sidste uges kommunalvalg har landets sidste kommune torsdag fået en aftale på plads om borgmesterposten - og en opsigtsvækkende en af slagsen. I Slagelse er Liberal Alliance og Socialdemokratiet blevet enige om at dele borgmesterposten i Slagelse de næste fire år.

Se alle borgmestrene her:

Albertslund: Steen Christiansen (S) - genvalg.
Allerød: Karsten Längerich (V) - nyvalg.
Assens: Søren Steen Andersen (V) - genvalg.
Ballerup: Jesper Würtzen (S) - genvalg.
Billund: Ib Kristensen (V) - genvalg.

Bornholm: Winni Grosbøll (S) - genvalg.
Brøndby: Kent Max Magelund (S) - tiltrådt 1. marts 2016.
Brønderslev: Mikael Klitgaard (V) - genvalg.
Dragør: Eik Dahl Bidstrup (V) - genvalg.
Egedal: Karsten Søndergaard (V) - genvalg.

Esbjerg: Jesper Frost Rasmussen (V) - nyvalg.
Fanø: Kristine Kaas Krog (Fanø Lokalliste) - nyvalg
Favrskov: Nils Borring (S) - genvalg.
Faxe: Ole Vive (V) - nyvalg.
Fredensborg: Thomas Lykke Pedersen (S) - genvalg.

Fredericia: Jacob Bjerregaard (S) - genvalg.
Frederiksberg: Jørgen Glenthøj (K) - genvalg.
Frederikshavn: Birgit Stenbak Hansen (S) - genvalg.
Frederikssund: John Schmidt Andersen (V) - genvalg.
Furesø: Ole Bondo Christensen (S) - genvalg.

Faaborg-Midtfyn: Hans Stavnsager (S) - nyvalg.
Gentofte: Hans Toft (K) - genvalg.
Gladsaxe: Trine Græse (S) - genvalg. Tiltrådt 10. juli 2017.
Glostrup: John Engelhardt (V) - genvalg.
Greve: Pernille Beckman (V) - genvalg.

Gribskov: Anders Gerner Frost (Nytgribskov) - nyvalg.
Guldborgsund: John Brædder (Guldborgsundlisten) - genvalg.
Haderslev: H.P. Geil (V) - genvalg.
Halsnæs: Steffen Jensen (S) - nyvalg.
Hedensted: Kasper Glyngø (S) - nyvalg.

Helsingør: Benedikte Kiær (K) - genvalg.
Herlev: Thomas Gyldal Petersen (S) - genvalg.
Herning: Lars Krarup (V) - genvalg.
Hillerød: Kirsten Jensen (S) - nyvalg.
Hjørring: Arne Boelt (S) - genvalg.

Holbæk: Christina Krzyrosiak Hansen (S) - nyvalg.
Holstebro: Hans Christen Østerby (S) - genvalg.
Horsens: Peter Sørensen (S) - genvalg.
Hvidovre: Helle Moesgaard Adelborg (S) - genvalg.
Høje-Taastrup: Michael Ziegler (K) - genvalg.

Hørsholm: Morten Slotved (K) - genvalg.
Ikast-Brande: Ib Boye Lauritsen (V) - nyvalg.
Ishøj: Ole Bjørstorp (S) - genvalg.
Jammerbugt: Mogens Gade (V) - genvalg.
Kalundborg: Martin Damm (V) - genvalg.

Kerteminde: Kasper Olesen (S) - nyvalg.
Kolding: Jørn Pedersen (V) - genvalg.
København: Frank Jensen (S) - genvalg.
Køge: Marie Stærke (S) - nyvalg.
Langeland: Tonni Hansen (SF) - nyvalg.

Lejre: Carsten Rasmussen (S) - tiltrådt september 2016.
Lemvig: Erik Flyvholm (V) - genvalg.
Lolland: Holger Schou Rasmussen (S) - genvalg.
Lyngby-Taarbæk: Sofia Osmani (K) - genvalg.
Læsø: Karsten Nielsen (DF) - nyvalg.

Mariagerfjord: Mogens Jespersen (V) - genvalg.
Middelfart: Johannes Lundsfryd Jensen (S) - tiltrådt 4. september 2017.
Morsø: Hans Ejner Bertelsen (V) - genvalg.
Nordfyn: Morten Andersen (V) - genvalg.
Norddjurs: Jan Petersen (S) - genvalg.

Nyborg: Kenneth Muhs (V) - genvalg.
Næstved: Carsten Rasmussen (S) - genvalg.
Odder: Uffe Jensen (V) - genvalg.
Odense: Peter Rahbæk Juel (S) - tiltrådt 1. januar 2017.
Odsherred: Thomas Adelskov (S) - genvalg.

Randers: Torben Hansen (S) - nyvalg.
Rebild: Leon Sebbelin (R) - genvalg.
Ringkøbing-Skjern: Hans Østergaard (V) - nyvalg.
Ringsted: Henrik Hvidesten (V) - genvalg.
Roskilde: Joy Mogensen (S) - genvalg.

Rudersdal: Jens Ive (V) - genvalg.
Rødovre: Erik Nielsen (S) - genvalg.
Samsø: Marcel Meijer (S) - genvalg.
Silkeborg: Steen Vindum (V) - genvalg.
Skanderborg: Jørgen Gaarde (S) - genvalg.

Skive: Peder Christian Kirkegaard (V) - genvalg.
Slagelse: John Dyrby Paulsen (S) 2018-2019 og Villum Christensen (LA) 2020-2021 - nyvalg.
Solrød: Niels Hörup (V) - genvalg.
Sorø: Gert Jørgensen (K) - genvalg.
Stevns: Anette Mortensen (V) - nyvalg.

Struer: Niels Viggo Lynghøj (S) - nyvalg.
Svendborg: Bo Hansen (S) - nyvalg.
Syddjurs: Ole Bollesen (S) - nyvalg.
Sønderborg: Erik Lauritzen (S) - genvalg.
Thisted: Ulla Vestergaard (S) - nyvalg.

Tønder: Henrik Frandsen (V) - tiltrådt maj 2016.
Tårnby: Allan Andersen (S) - nyvalg.
Vallensbæk: Henrik Rasmussen (K) - genvalg.
Varde: Erik Buhl (V) - genvalg.
Vejen: Egon Fræhr (V) - genvalg.

Vesthimmerland: Per Bach Laursen (V) - nyvalg.
Vejle: Jens Ejner Christensen (V) - tiltrådt 1. marts 2017.
Viborg: Ulrik Wilbek (V) - nyvalg.
Vordingborg: Mikael Smed (S) - nyvalg.
Ærø: Ole Wej Petersen (S) - nyvalg.

Aabenraa: Thomas Andresen (V) - genvalg.
Aalborg: Thomas Kastrup-Larsen (S) - genvalg.
Aarhus: Jacob Bundsgaard (S) - genvalg.

Forsiden lige nu

ATP bygger boliger og erhverv nær ny metroring

Den kommende metrostation gør Vibenshus Runddel i København til et meget attraktivt sted at bygge boliger og erhverv, fortæller direktøren i ATP Ejendomme til EjendomsWatch. Projekt rummer knap 15.000 kvm.

Relaterede

Seneste nyt

Job

Se flere

Se flere

Seneste nyt fra FinansWatch

Seneste nyt fra Watch Medier