EjendomsWatch

Flest firmaer jagter ledige lokaler i omegnskommuner

8 ud af 10 af de kommuner, som danske virksomheder ønsker at bosætte sig i, ligger omkring hovedstaden, viser analyse fra Lokaleportalen.dk.

PR/Frederiksberg Kommune
Foto: PR/Frederiksberg Kommune

Når danske virksomheder skal finde et sted at slå sig ned, er det først og fremmest kommunerne omkring hovedstadsområdet, der dominerer billedet.

Det viser en ny analyse, som søgemaskinen for ledige erhvervslokaler, Lokaleportalen.dk, har foretaget.

Analysen har undersøgt de geografiske ønsker i mere end 70.000 søgeannoncer og søgeagenter oprettet af lokalesøgende virksomheder over en periode på et år, og ses der bort fra Samsø på en førsteplads, er de efterfølgende ni pladser alle i hovedstadsområdet.

"I Hovedstadsregionen ser vi ganske forbavsende, at København er nede på den fjerdesidste plads blandt alle regionens kommuner", siger Thomas Barfod, adm. direktør og medejer af virksomheden Rentbuyestate, der står bag portalen, i en kommentar til analysen.

Helt i bund i indekset ligger Morsø med et indekstal på 0,15, hvorefter følger Ærø, Thisted og Lemvig med indekstal på hhv. 0,19, 0,22 og 0,24, fremgår det.

Blandt de 25 største byer ligger Sønderborg i bund med et indekstal på 0,26, tæt efterfulgt af Holsterbro, Esbjerg og Viborg – alle med indekstal på hhv. 0,41.

De store byer har ifølge Thomas Barfod forbavsende lave indekstal. Aarhus har med et indekstal på 0,67 en skuffende tiendeplads i Region Midtjylland, mens Odense i Region Syddanmark har et indekstal på 0,46.

Nedenfor følger en oversigt over de enkelte kommuners placering ifølge Lokaleportalen.dk.

Den samlede analyse kan ses via dette link.

RankKommuneIndbyggereIndeks
1Samsø37248,22
2Vallensbæk157057,11
3Glostrup225286,11
4Herlev284065,34
5Rødovre384925,21
6Frederiksberg1050374,77
7Ishøj227194,34
8Albertslund278964,33
9Brøndby355943,89
10Solrød221473,84
11Dragør142883,23
12Allerød249423,23
13Egedal430823,17
14Høje-Taastrup502463,02
15Ballerup482312,93
16Gentofte758052,85
17Hvidovre529642,67
18Greve499212,67
19Hørsholm249772,62
20Lyngby-Taarbæk552402,35
21Gladsaxe687752,35
22Rudersdal561332,25
23Fredensborg405042,21
24Tårnby430102,17
25Lejre274022,17
26Odder223312,14
27Furesø406132,10
28Sorø295951,75
29Stevns224921,65
30Frederikssund450361,60
31Fredericia508681,55
32Roskilde870151,48
33Hillerød501091,47
34Køge601091,41
35Hedensted465241,37
36Ringsted342591,33
37Ikast-Brande409811,32
38Gribskov412131,31
39København6024811,30
40Skanderborg604011,25
41Halsnæs311621,25
42Middelfart380931,22
43Helsingør624431,10
44Næstved825811,07
45Kolding922821,04
46Favrskov479150,99
47Vejle1132430,96
48Kerteminde237740,95
49Vordingborg460370,93
50Odsherred330230,81
51Faxe359160,80
52Holbæk709500,75
53Rebild293910,75
54Horsens890300,71
55Assens413900,71
56Syddjurs420210,69
57Struer213470,68
58Nyborg321420,68
59Aarhus3356840,67
60Læsø17930,67
61Kalundborg487360,62
62Nordfyns294460,62
63Silkeborg912370,62
64Slagelse788280,61
65Norddjurs380990,60
66Ringkøbing-Skjern570220,60
67Herning883860,59
68Faaborg-Midtfyn513760,58
69Aabenraa590030,58
70Billund264810,56
71Svendborg585100,54
72Fanø33450,54
73Aalborg2119370,53
74Haderslev560450,51
75Randers981180,51
76Vejen428220,50
77Bornholm396950,46
78Odense2005630,46
79Varde504520,46
80Tønder379280,44
81Skive465400,43
82Brønderslev361280,42
83Viborg964770,41
84Guldborgsund612570,41
85Esbjerg1159050,41
86Holstebro581250,41
87Frederikshavn603560,40
88Hjørring653070,38
89Jammerbugt385810,37
90Vesthimmerlands372850,36
91Mariagerfjord420660,33
92Sønderborg748010,26
93Lolland422850,26
94Langeland125780,25
95Lemvig202910,24
96Thisted438260,22
97Ærø61770,19
98Morsø206650,15

Forsiden lige nu

ATP bygger boliger og erhverv nær ny metroring

Den kommende metrostation gør Vibenshus Runddel i København til et meget attraktivt sted at bygge boliger og erhverv, fortæller direktøren i ATP Ejendomme til EjendomsWatch. Projekt rummer knap 15.000 kvm.

Relaterede

Seneste nyt

Job

Se flere

Se flere

Seneste nyt fra FinansWatch

Seneste nyt fra Watch Medier