EjendomsWatch

Flest firmaer jagter ledige lokaler i omegnskommuner

8 ud af 10 af de kommuner, som danske virksomheder ønsker at bosætte sig i, ligger omkring hovedstaden, viser analyse fra Lokaleportalen.dk.

PR/Frederiksberg Kommune
Foto: PR/Frederiksberg Kommune

Når danske virksomheder skal finde et sted at slå sig ned, er det først og fremmest kommunerne omkring hovedstadsområdet, der dominerer billedet.

Det viser en ny analyse, som søgemaskinen for ledige erhvervslokaler, Lokaleportalen.dk, har foretaget.

Analysen har undersøgt de geografiske ønsker i mere end 70.000 søgeannoncer og søgeagenter oprettet af lokalesøgende virksomheder over en periode på et år, og ses der bort fra Samsø på en førsteplads, er de efterfølgende ni pladser alle i hovedstadsområdet.

"I Hovedstadsregionen ser vi ganske forbavsende, at København er nede på den fjerdesidste plads blandt alle regionens kommuner", siger Thomas Barfod, adm. direktør og medejer af virksomheden Rentbuyestate, der står bag portalen, i en kommentar til analysen.

Helt i bund i indekset ligger Morsø med et indekstal på 0,15, hvorefter følger Ærø, Thisted og Lemvig med indekstal på hhv. 0,19, 0,22 og 0,24, fremgår det.

Blandt de 25 største byer ligger Sønderborg i bund med et indekstal på 0,26, tæt efterfulgt af Holsterbro, Esbjerg og Viborg – alle med indekstal på hhv. 0,41.

De store byer har ifølge Thomas Barfod forbavsende lave indekstal. Aarhus har med et indekstal på 0,67 en skuffende tiendeplads i Region Midtjylland, mens Odense i Region Syddanmark har et indekstal på 0,46.

Nedenfor følger en oversigt over de enkelte kommuners placering ifølge Lokaleportalen.dk.

Den samlede analyse kan ses via dette link.

RankKommuneIndbyggereIndeks
1Samsø37248,22
2Vallensbæk157057,11
3Glostrup225286,11
4Herlev284065,34
5Rødovre384925,21
6Frederiksberg1050374,77
7Ishøj227194,34
8Albertslund278964,33
9Brøndby355943,89
10Solrød221473,84
11Dragør142883,23
12Allerød249423,23
13Egedal430823,17
14Høje-Taastrup502463,02
15Ballerup482312,93
16Gentofte758052,85
17Hvidovre529642,67
18Greve499212,67
19Hørsholm249772,62
20Lyngby-Taarbæk552402,35
21Gladsaxe687752,35
22Rudersdal561332,25
23Fredensborg405042,21
24Tårnby430102,17
25Lejre274022,17
26Odder223312,14
27Furesø406132,10
28Sorø295951,75
29Stevns224921,65
30Frederikssund450361,60
31Fredericia508681,55
32Roskilde870151,48
33Hillerød501091,47
34Køge601091,41
35Hedensted465241,37
36Ringsted342591,33
37Ikast-Brande409811,32
38Gribskov412131,31
39København6024811,30
40Skanderborg604011,25
41Halsnæs311621,25
42Middelfart380931,22
43Helsingør624431,10
44Næstved825811,07
45Kolding922821,04
46Favrskov479150,99
47Vejle1132430,96
48Kerteminde237740,95
49Vordingborg460370,93
50Odsherred330230,81
51Faxe359160,80
52Holbæk709500,75
53Rebild293910,75
54Horsens890300,71
55Assens413900,71
56Syddjurs420210,69
57Struer213470,68
58Nyborg321420,68
59Aarhus3356840,67
60Læsø17930,67
61Kalundborg487360,62
62Nordfyns294460,62
63Silkeborg912370,62
64Slagelse788280,61
65Norddjurs380990,60
66Ringkøbing-Skjern570220,60
67Herning883860,59
68Faaborg-Midtfyn513760,58
69Aabenraa590030,58
70Billund264810,56
71Svendborg585100,54
72Fanø33450,54
73Aalborg2119370,53
74Haderslev560450,51
75Randers981180,51
76Vejen428220,50
77Bornholm396950,46
78Odense2005630,46
79Varde504520,46
80Tønder379280,44
81Skive465400,43
82Brønderslev361280,42
83Viborg964770,41
84Guldborgsund612570,41
85Esbjerg1159050,41
86Holstebro581250,41
87Frederikshavn603560,40
88Hjørring653070,38
89Jammerbugt385810,37
90Vesthimmerlands372850,36
91Mariagerfjord420660,33
92Sønderborg748010,26
93Lolland422850,26
94Langeland125780,25
95Lemvig202910,24
96Thisted438260,22
97Ærø61770,19
98Morsø206650,15

Forsiden lige nu

Ugens bedste historier på EjendomsWatch

Jens Kramer Mikkelsen siger farvel til By & Havn. Abonnenenter på EjendomsWatch kunne i den forløbe uge læse interviews med selskabets bestyrelsesformand, mens direktør uddybede regnskabet. Et andet interview var med stifteren af Schmidt Hammer Larsen, der igangsætter generationsskifte, med Dades, der køber op i Odense og med den nye formand for Ejendomsforeningen Danmark.

Barfoed-direktør: Tomgang irriterer os

Det familieejede ejendomsselskab fra Odense fokuserer på at udvikle og optimere sine nuværende aktiver specielt i hjembyen og København, så de bliver udnyttet optimalt. Omlagte lån og en tiltagende polstring af virksomhedens økonomi giver løfter om et stærkt 2018, siger direktør til EjendomsWatch. Inden for få år runder porteføljen 10 mia. kr., lyder det.

Nyvalgt formand: Vi skal have bedre føling med vores medlemmer

Henrik Dahl Jeppesen vil som ny formand for Ejendomsforeningen Danmark forstærke kontakten til foreningens omkring 5400 medlemmer. Konkret viden om deres dagligdag skal gøre foreningen stærkere over for politikere og skabe en mere synlig forening, siger han til EjendomsWatch i sit første interview i sin nye rolle.

Relaterede

Seneste nyt

Job

Se flere

Se flere

Seneste nyt fra FinansWatch

Seneste nyt fra Watch Medier