
VALBY — "Isoleret set er almene boliger p.t. en dårlig businesscase for en privat udvikler. Vi har valgt almene boliger til, fordi vi kan nå en bredere befolkningsgruppe. Det giver en bedre byfornemmelse og bryder med monotonien i byggeriet, og det tror jeg på som udvikler."
Hans-Bo Hyldig, adm. direktør og majoritetsejer i FB Gruppen, peger hen over skulderen ud på den modsatte side af kontorejendommen på Grønttorvet, hvor projektudvikleren er i gang med at opføre et bykvarter med 2200 boliger. Fingeren peger på stedet, hvor 57 familielejligheder, seks ungdomsboliger og fem rækkehuse vil skyde op. Boligerne bliver bygget for den almene boligforening AAB.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra EjendomsWatch
Schweiz-investor i nyt opkøb – rådgiver på trapperne med 1 mia. kr. yderligere
Swiss Life med knap 650 mia. kr. i ejendomme har med hjælp fra Kristensen Properties købt op i Aarhus for over 100 mio. kr. Kent Hoeg Sørensen, adm. direktør i selskabets danske brohoved, er igang med at lægge sidste hånd på fire køb mere. ”Swiss Life er ikke færdige i Danmark. De kan genkende en god investering,” siger han.
Topchefer i advokathuse klar til historisk opgør – vil give erhvervsjurister advokattitel
Den eksklusive advokatbestalling er traditionelt forbeholdt klassiske jurister, men nu bør erhvervsjuristers vej til advokattitlen gøres lettere, lyder det fra nogle af landets største advokatfirmaer. ”En cand.merc.jur. kan være en lige så god advokat,” siger formanden for Lundgrens, der især gør sig i ejendomme.