
Ejendomsselskabet Balder, der er børsnoteret i Stockholm og som har betydelige aktiver lokaliseret i København, løftede i første halvår indtægterne med 12 pct. til 2,9 mia. svenske kroner (ca. 2,2 mia. kr.), mens driftsoverskuddet steg 16 pct. til knap 2 mia. svenske kroner, viser halvårsrapporten onsdag.
Efter skat og værdireguleringer af ejendomsporteføljen blev bundlinjen fordoblet fra 2 til 4 mia. svenske kroner, fremgår det.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra EjendomsWatch
Kaserne solgt til pengemænd fra Dubai – udlandsdansker spøger stadig
Tidligere militærkaserne i Nordsjælland er blevet solgt for et tocifret millionbeløb til udenlandske investorer. Udlandsdansker, der længe har forsøgt at overtage ejendommen, spiller stadig en rolle. Kurator i konkursboet, der sælger, varsler erstatningssag på baggrund af tidligere mislykkede handler.