En del af Watch Medier

EjendomsWatchonsdag1. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Almen boligsektor
  • Mennesker
  • Regulering
  • Klummer
23.08.2016kl. 13.00

"Ubegribeligt at myndighederne kan trække en sag så længe"

Dansk Byggeris direktør går i rette med konkurrencemyndighederne, der viste sig ikke at have en stærk nok sag mod Dansk Byggeris tidligere formand.
Foto: Ritzau Scanpix/Martin Kurt Haglund
af JØRGEN BENDSEN

Dansk Byggeris direktør, Lars Storr-Hansen, langer ud mod Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, efter at organisationens tidligere formand, Martin Skou Heidemann, i dag er blevet frikendt i en kartelsag ved Retten i Helsingør.

Byggefirma frifundet for at aftale priser med konkurrent

"Det er med glæde og lettelse, at vi kan ønske Martin Skou Heidemann tillykke med frifindelsen. Det har været en al for lang sag, og det er ubegribeligt, at myndighederne kan trække en sag så længe, som det har været tilfældet, siger direktør i Dansk Byggeri, Lars Storr-Hansen, i en kommentar til frifindelsen.

Martin Skou Heidemann har under sagens forløb formået at holde sin forretning, Skou Gruppen, i gang, men det er ifølge Dansk Byggeri kritisabelt, at en virksomhed skal leve med så alvorlige – og altså uberettigede – anklager hængende over hovedet i så mange år.

"Konkurrencemyndighederne har ikke holdt sig tilbage med storladen retorik om sagen, og man må spørge om dette og myndighedernes langsommelighed kan have bidraget til, at nogle virksomheder har foretrukket at ”betale ved kasse ét” og komme videre og dermed slippe for et langt og træls sagsforløb, siger Lars Storr-Hansen.

Det er ikke kommet bag på Martin Skou Heidemann, at retten i dag har frikendt ham for beskyldninger om prisaftaler i en sag helt tilbage fra 2008. Sagen har været efterforsket siden 2010, og Martin Skou Heidemann har under hele forløbet stået fast på sin uskyld.

Martin Skou Heidemann var formand for Dansk Byggeri, da konkurrencemyndighederne i sin tid slog sagen stort op under en overskrift om Danmarkshistoriens største byggekartel. På den baggrund valgte Martin Skou Heidemann at nedlægge sit hverv som formand for Dansk Byggeri.

På Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens hjemmeside er seneste nyhed tirsdag middag, at styrelsen sagsbehandler Semler Agros overtagelse af Midtjysk Maskincenter.

Skou Gruppen bruger millioner under Københavns tage

Skou Gruppen konverterer Pensams prestigeprojekt

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Ejendommen Kronprinsessegade 8 ligger lige over for Kongens Have i det centrale København og er tegnet af arkitekt Johan Martin Quist. | Foto: Nordicals
Investor

Revisorer sælger domicil i indre København for trecifret millionbeløb

FSR – danske revisorer rykker ud af sit domicil ved Kongens Have i det centrale København. Ny ejer er Copi Group, der nu vil tage fat på en større renovering af sit kommende hovedkvarter.
  • Jysk-arvinger og Schou-familien køber søskendepar ud af ejendomsselskab
  • Vision Ejendomme udvider på Amager – køber renoveringsklar "øjebæ" for 150 mio.
Foto: Pexels / Vojtech Okenka
Investor

Her er de seneste tinglyste ejendomshandler

For abonnenter

Foto: Mikkel Berg Pedersen / Ritzau Scanpix
Projektudvikling

Agat Ejendomme gennemfører salg af Ringsted Outlet

Foto: Pexels / Ekaterina Bolovtsova
Investor

Onsdagens konkurser fra Statstidende

Efter 137 år lukker Irma sine 65 butikker. Hovedparten lever videre under Coops vinger, mens 17 butikker helt lukker. | Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix.
Investor

17 Irma-butikker lukker efter endnu en sparemanøvre hos Coop

Arkivfoto af Alfred Josefsen, mangeårig topchef i Irma-kæden. | Foto: Torben Stroyer/Jyllands-Posten/Ritzau Scanpix - Arkivfoto fra 2010
Mennesker

Tidligere Irma-direktør om lukning: "Vildt, voldsomt og vanvittigt"

For abonnenter

Læs også

ESG-chef i ATP Ejendomme efterspørger enighed i ejendomsbranche om, hvordan man opgør sin CO2-udledning. | Foto: PR / ATP
Investor

ATP Ejendomme følger trop og indfører CO2-aftryk i nyt årsregnskab

Med selskabets første CO2-regnskab på trapperne erkender ESG-chef, der stadig er langt til enighed i ejendomsbranchen om, hvordan man måler: ”Branchen løber ikke i samme retning.”

For abonnenter

Størstedelen af boligenhederne i den netop gennemførste handel ligger her i den nyopførte bydel Blomsterhaven i Tilst nordvest for Aarhus. | Foto: Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur
Investor

324 Aarhus-boliger solgt i årets hidtil største handel: "Meget få købere"

Over 21.000 boligkvadratmeter skifter hænder i handel til langt over en halv milliard, hvor nordisk investeringsbank sælger ud til London-baseret aktør. Erhvervsmægler ser ”opblødning i markedet.”

For abonnenter

Arkivfoto af Alfred Josefsen, mangeårig topchef i Irma-kæden. | Foto: Torben Stroyer/Jyllands-Posten/Ritzau Scanpix - Arkivfoto fra 2010
Mennesker

Tidligere Irma-direktør om lukning: "Vildt, voldsomt og vanvittigt"

Forhenværende Irma-direktør Alfred Josefsen ryster på hovedet af kædelukningen. Ingen på detailmarkedet står klar til at tage over på innovation, siger han.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Revisorer sælger domicil i indre København for trecifret millionbeløb – 09.02
  • Her er de seneste tinglyste ejendomshandler – 08.52
  • Onsdagens konkurser fra Statstidende – 07.49
  • Agat Ejendomme gennemfører salg af Ringsted Outlet – 31. jan.
  • Tidligere Irma-direktør om lukning: "Vildt, voldsomt og vanvittigt" – 31. jan.
  • Bruun & Hjejle-chef varsler ændringer – men er "meget loyal over for strategien" – 31. jan.
  • 17 Irma-butikker lukker efter endnu en sparemanøvre hos Coop – 31. jan.
  • Tirsdagens noter: Olav de Linde, Coop, Akademikerpension, Heimstaden, Skanderborg – 31. jan.
  • ATP Ejendomme følger trop og indfører CO2-aftryk i nyt årsregnskab – 31. jan.
  • NCC-topchef roser dansk forretning trods skuffende 2022 – 31. jan.
Flere nyheder

Job

  • Områdedirektør - NCC - Midtjylland/Syddanmark

  • Asset Manager søges til Newsec Lyngby eller Århus

Watch Job

  • Tilbudschef - NCC Renovering Vest

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Business Controller til DAHL Advokatpartnerselskab i Jylland

Se flere jobs

Job

  • Områdedirektør - NCC - Midtjylland/Syddanmark

  • Asset Manager søges til Newsec Lyngby eller Århus

Se flere jobs

Kolofon

EjendomsWatch
Søg

Sektioner

  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Almen boligsektor
  • Mennesker
  • Regulering
  • Klummer
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Jørgen Bendsen

jb@ejendomswatch.dk

Tlf.: +45 3330 8331

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Job

Abonnement

Prøv EjendomsWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

ejendomswatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Læs mere om abonnement her

Adresse

EjendomsWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8340

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © EjendomsWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
EjendomsWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge