En del af Watch Medier

EjendomsWatchonsdag8. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Almen boligsektor
  • Mennesker
  • Regulering
  • Klummer
01.07.2016kl. 14.02

AP Ejendomme køber byggegrunde for 115 millioner i Odense

Odense Kommune har netop solgt tre byggefelter for 115 mio. kr. til AP Ejendomme, der straks efter indgår aftale med Per Aarsleff om opførsel af 28.000 kvm bolig og erhverv til en værdi af 350 mio. kr.
Foto: PR
Foto: PR
af VIKTOR BRANDT KÆRGAARD

AP Ejendomme, et datterselskab af pensionskassen AP Pension, har købt de sidste tre byggegrunde på Thomas B. Thriges Gade i Odense. Sælger er Odense Kommune for en pris af 115 mio. kr. Og i næsten samme åndedrag har AP Ejendomme indgået en hensigtserklæring med Aarsleff om at opføre 28.000 kvm kombineret bolig og erhverv til en værdi af 350 mio. kr. på de tre byggegrunde.

"AP Pension er utrolig glade for at have vundet dette spændende udbud. Det er et meget stort privilegie at få lov til at bygge på en så markant placering, og vi vil gøre vores yderste for at leve op til den tillid, der er vist os. Ikke nok opnår AP Pension et meget sikkert afkast med denne investering, men vi får lov til at realisere et byggeri som både Odense og AP Pension med rette vil blive stolte af," siger direktør i AP Ejendomme, Peter Olsson, i en pressemeddelelse.

Aarsleff oplyser i en fondsbørsmeddelelse, at kontrakten med AP Ejendomme ikke ændrer på forventningerne til resultatet for regnskabsåret 2015/2016.

Madmekka var udslagsgivende

Salget af de tre byggegrunde er en del af Odense Kommunes byomdannelesesprojekt. Her det partnerskabet Fra gade til by, der består af Realdania og Odense Kommune, som sælger de tre byggegrunde for 115 mio. kr., hvilket er ca. 10 pct. over den udbudte mindstepris.

Byggeriet, som entreprenørkoncernen Aarsleff skal stå for, forventes igangsat i 2018 og færdigt i 2020. Der er tale 28.000 kvm kombineret bolig og erhverv i op til 8 etagers højde fordelt på tre bygninger, Albani Karréen, Fisketorvs Karréen og Nørregadehuset.

Ifølge pressemeddelelsen var det helt store aktiv i vinderprojektet Torvehallerne i Albani Karréens stueetage. Her er planen, at det skal blive et rent madmekka med fynske råvarer.

"Det er en fantastisk dag for byen. Jeg glæder mig meget over, at vi nu har solgt alle byggegrundene på Thomas B. Thriges Gade, og jeg er meget glad for, at en investor som AP Pension skal bygge i Odense. Vinderprojektet er flot og ambitiøst og taler lige ind i visionen for Odenses fremtidige bymidte," udtaler borgmester i Odense Anker Boye (S), i meddelelsen.

Kommuner har fået sans for ejendomsudvikling

AP Pension kåret til Nordens bedste ejendomsinvestor

Aarsleff-topchef: Tab af kæmpe kontrakt i Thule overrasker 

Relaterede artikler:

  • Niels Thorborg | Foto: Ritzau Scanpix/Mads Hansen

    Lokal erhvervsmand bag nyt hotel i Odense

  • Medejer af Barfoed Group Frederik Barfoed (forrest) og direktør i Barfoed Group Jørn Beier (bagerst) | Foto: Ritzau Scanpix/Carsten Andreasen

    Barfoed bygger for halv milliard i Odense

  • Foto: Michael Carlsen/Polfoto

    Albani bygger nyt bryggeri i Odense

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Michael Rasmussen, koncernchef i Nykredit, har i øjeblikket ikke overtaget én eneste ejendom fra en nødlidende kunde. | Foto: Nykredit / PR
Investor

Landets største udlåner med optimistisk udmelding: Topchefen kan ikke se krisen

Det går så godt for Nykredit, at realkreditselskabet i øjeblikket ikke har overtaget én eneste ejendom fra en nødlidende kunde.
  • Realkredit-direktør om dystert 2022: "Vi har stået med tørre fødder"
  • Finanstilsynet opfordrer banker til "særligt fokus" på ejendomsudlån

For abonnenter

"Vi oplever en stigende interesse for, at internationale investorer ønsker deres danske investeringsejendomme administreret hos os,” siger Anne Marie Oksen, adm. direktør i CEJ Ejendomsadministration, hvor ny afdelingsdirektør er blevet en del af ledergruppen. | Foto: PR / CEJ
Bygningsdrift

Administrator opruster og udvider ledergruppe

For abonnenter

Flemming Holberg Fenger fotograferet tilbage i 2017 i Vanløse. | Foto: Sara Gangsted / Ritzau Scanpix
Investor

69-årig ejendomsveteran udskyder jagt på sin afløser

For abonnenter

De 314 boliger og 117 hotelværelser, som Heimstaden Danmark nu overtager. | Foto: PR / Heimstaden
Investor

Heimstaden overtager omstridt Bjarke Ingels-hotel

Træ vil "så vidt muligt blive et gennemgående byggemateriale," lyder det fra boligselskabet FSB om de kommende plejehjem i det nordvestlige København. | Foto: PR-visualisering
Almen boligsektor

Boligselskab og rådgiverkvartet skal opføre københavnske plejehjem

Coop har "nægtet at kommunikere en ønsket salgspris", siger tidligere Irma-direktør Alfred Josefsen, der nu opgiver at finde investorer, der kan redde den lukningsdømte kæde. | Foto: Joachim Adrian
Investor

Irmas gamle topchef hejser det hvide flag

Læs også

"Vi oplever en stigende interesse for, at internationale investorer ønsker deres danske investeringsejendomme administreret hos os,” siger Anne Marie Oksen, adm. direktør i CEJ Ejendomsadministration, hvor ny afdelingsdirektør er blevet en del af ledergruppen. | Foto: PR / CEJ
Bygningsdrift

Administrator opruster og udvider ledergruppe

Landets tredjestørste ejendomsadministrator, CEJ, vil bejle endnu mere til internationale kunder og være deres ”øjne og ører i Danmark,” siger nyudnævnt chef.

For abonnenter

Interessen for verdens største ejendomsmesse, Mipim, er stor igen i år. | Foto: PR / S. d'Halloy / Image&Co.
Mennesker

Foreløbig godt 400 danskere er klar til Mipim-messe

MIPIM 2023: Når dette års Mipim-messe finder sted om godt en måned vil en lang række danske aktører være repræsenteret. Se listen med de virksomheder, som foreløbigt har meldt sig.

For abonnenter

Flemming Holberg Fenger fotograferet tilbage i 2017 i Vanløse. | Foto: Sara Gangsted / Ritzau Scanpix
Investor

69-årig ejendomsveteran udskyder jagt på sin afløser

Familieejede Holberg Fenger Gruppen har udskudt arbejdet med at finde adm. direktør udefra. Det skyldes flere praktiske forhold, siger grundlæggeren, som til gengæld har fået besat nyoprettet nøglestilling.

For abonnenter

Job

  • Advokat/Erfaren fuldmægtig til forsikringsret

  • Compliance Officer

  • Koordinator til Castellum Danmark

  • Afdelingschef / Projekteringschef

  • Områdedirektør - NCC - Midtjylland/Syddanmark

Se flere jobs

Seneste nyt

  • Irmas gamle topchef hejser det hvide flag – 16.07
  • Landets største udlåner med optimistisk udmelding: Topchefen kan ikke se krisen – 15.09
  • Boligselskab og rådgiverkvartet skal opføre københavnske plejehjem – 14.53
  • Heimstaden overtager omstridt Bjarke Ingels-hotel – 13.59
  • Ejendomsadvokat ser alternative muligheder i faldende marked – 13.02
  • Administrator opruster og udvider ledergruppe – 11.03
  • Global kapitalforvalter sætter sig på danske logistikparker – 10.37
  • Onsdagens noter: Thybo, Lærernes Pension, Castellum, C.F. Møller, Newsec, Barfoed Group, lagerskat – 10.00
  • 69-årig ejendomsveteran udskyder jagt på sin afløser – 09.21
  • Her er de seneste tinglyste ejendomshandler – 08.31
Flere nyheder

Job

  • Advokat/Erfaren fuldmægtig til forsikringsret

  • Compliance Officer

  • Koordinator til Castellum Danmark

  • Afdelingschef / Projekteringschef

  • Områdedirektør - NCC - Midtjylland/Syddanmark

Se flere jobs

Watch Job

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Business Intelligence Specialist

  • Erfaren IT Supporter

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

  • Tilbudschef - NCC Renovering Vest

Se flere jobs

Kolofon

EjendomsWatch
Søg

Sektioner

  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Almen boligsektor
  • Mennesker
  • Regulering
  • Klummer
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Jørgen Bendsen

jb@ejendomswatch.dk

Tlf.: +45 3330 8331

  • Om EjendomsWatch

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Job

Abonnement

Prøv EjendomsWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

ejendomswatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Læs mere om abonnement her

Adresse

EjendomsWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8340

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © EjendomsWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
EjendomsWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge