
Baron Johan Wedell-Wedellsborg og hans koncern Weco kom ud af 2015 med et overskud på 150 mio. kr. hvilket er næsten 100 mio. kr. mere end i 2014. Det skriver Berlingske.
Omsætningen steg til 1,35 mia. kr. mod 805 mio. kr. året før.
Pengene er blandt andet tjent på ejendomme i form af både fast ejendom og projektejendomme. Her ejer Johan Wedell-Wedellsborg Weco-Properties Invest 100 pct., mens han ejer 46 pct. af selskabet Weco Properties Kløvervænget.
Ydermere ejer han 10 pct. af Thylander Gruppen, eller TG Partners, hvis hovedmand er Lars Thylander og kendt fra det børsnoterede ejendomsselskab Victoria Properties, hvor han sidder i bestyrelsen.
Victoria Properties melder klar til afvikling inden sommer
Ny investor skyder trecifret millionbeløb i Esbjerg Storcenter
Mere fra EjendomsWatch
Frederik Barfoed: Regeringsforslag er udtryk for "massiv hetz mod ejendomsbranchen"
Der er tale om ”en skræmmende og meget uhyggelig udvikling,” når regeringen ønsker at styre lejeudviklingen på det private boligmarked. Sådan lyder det fra Barfoed Groups koncerndirektør, Frederik Barfoed, der kalder det ”gratis point,” når pensionsinvestoren Danica går ud og lover rabat på de inflationsregulerede huslejestigninger.
Udlejer sætter grænse for lejestigning: Nuværende niveau er "i overkanten"
Lejere hos AKF-koncernen vil det kommende år ikke opleve, at den ellers indeksregulerede husleje stiger mere end 4 pct. ”Det er vigtigt for os, at vi ikke bidrager til en usund økonomi hos vores boliglejere,” forklarer topchef Ino Dimits, der ikke mener, at et lovindgreb fra regeringens side er vejen frem. (Opdateret)