Arkitema skal lede 21.600 kvm hospitalbyggeri

Region Hovedstaden har valgt det hold, der skal varetage byggeledelsen for Ny Psykiatri Bispebjerg, der bliver et byggeri på omkring 21.600 kvm.
Arkitema Architects skal være byggeleder på Ny Psykiatri Bispebjerg. | Foto: Visualisering: Friis & Moltke og PLH Arkitekter.
Arkitema Architects skal være byggeleder på Ny Psykiatri Bispebjerg. | Foto: Visualisering: Friis & Moltke og PLH Arkitekter.

Danmarks største arkitektfirma Arkitema Architects skal varetage funktionen som byggeledelse og arbejdsmiljøkoordinering i etableringen af Ny Psykiatri Bispebjerg for Region Hovedstaden. Det skriver Arkitema i en pressemeddelelse.

Dermed bliver det Arkitema, der sammen med underrådgiveren Cubic Group skal sørge for, at det daglige arbejde på byggepladsen bliver udført som planlagt, samt stå for arbejdsmiljøkoordinering af samtlige entrepriser og byggeleverancer af udstyr og apparatur.

"Vi er rigtig glade for at være blevet valgt til at skulle styre Ny Psykiatri Bispebjerg helt i mål. Det er en kompleks opgave, hvor vi gør brug af vores store erfaring fra tilsvarende typer opgaver, og jeg er sikker på, at vi gennem organisering, proaktiv styring og godt samarbejde vil bidrage til, at den nye psykiatri bliver færdiggjort som forventet," siger Anders Lomholt, forretningsområdechef i Arkitema, i meddelelsen.

Den psykiatriske afdeling skal etableres over flere etaper ved det kommende hospital i Bispebjerg, fremgår det.

Byggeriet er tegnet af PLH Arkitekter og Friis & Moltke og omfatter opførelse af omkring 21.600 kvm med plads til godt 200 sengepladser samt 1400 kvm kælder og 4100 kvm parkeringskælder, fremgår det.

Arkitema Architects er grundlagt i Aarhus i 1969 og har over 550 medarbejdere fordelt på kontorer i København, Aarhus, Oslo, Stockholm og Malmö.

Lego-familie og entreprenør bygger flere lejligheder på havneø i Vejle

Ny Arkitema-direktør troede han skulle være statslig regnedreng

JJW Arkitekter finder ny topchef hos Arkitema

Arkitektfirma får ny ejerkreds og skifter ud i bestyrelsen

Arkitema-chef skifter til udvikingsopgave hos Juul Frost Arkitekter 

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også