Kommune godkender masterplan for aldrende butikscenter

Et af landets ældste storcentre, Albertslund Centrum fra 1965, er kommet tættere på at få et tiltrængt ansigtsløft. Samtidig varsles der omfattende boligbyggeri i bymidten.
Kulturinstitutionerne Forbrændingen, biblioteket og, som her på billedet, Musikteatret skal integreres i den nye bymidte i Albertslund. | Foto: PR-visualisering / Urban Power for Citycon
Kulturinstitutionerne Forbrændingen, biblioteket og, som her på billedet, Musikteatret skal integreres i den nye bymidte i Albertslund. | Foto: PR-visualisering / Urban Power for Citycon

Albertslund Kommune vender tommelfingeren opad og godkender således en ny masterplan for et af landets ældste butikscentre, det 58 år gamle Albertslund Centrum. Det skriver ejeren, det børsnoterede finske selskab Citycon, i en pressemeddelelse.

Dermed er der gjort klar til det, der beskrives som ”en omfattende modernisering og udvidelse af bymidten” i Albertslund på den københavnske vestegn. Planen omfatter desuden opførelsen af ”et stort antal nye boliger,” lyder det, uden at der sættes tal på.

”Albertslund Centrum har en stærk identitet og historie, og det er glædeligt, at den værdifulde og frugtbare dialog, vi har haft med kommunen i flere år, nu har resulteret i en forankret og vedtaget masterplan,” siger Veronica Palmgren, chef for ejendomsudvikling i de nordiske lande hos Citycon, i meddelelsen.

Albertslund Centrum danner i dag rammen om bl.a. 60 butikker samt en række restauranter og har årligt omkring fem millioner besøgende.

”Albertslund gennemgår mange forandringer i disse år. Det skaber et behov for at udvikle og revitalisere Albertslund Centrum, så det fortsat er et moderne og fælles centrum for alle i kommunen. Den fremtidige ombygning giver mulighed for moderne butiksarealer og stærkere forbindelser til de omkringliggende områder,” lyder det fra Jacob Bannor, der har titel af commercial manager hos Citycon.

Den finske investor købte Albertslund Centrum for 11 år siden, i 2012. Selskabet ejer desuden Strædet i Køge og har alt i alt en ejendomsportefølje på 33 centre af en samlet værdi på 4,3 mia. euro fordelt på Finland, Sverige, Norge, Estland og Danmark.

Ifølge det seneste regnskab fra Citycon havde Albertslund Centrum ved udgangen af 2021 en værdi på 300 mio. kr. Tomgangen målt på lejeindtægter blev forrige år nedbragt fra 10,8 til 6,6 pct.

Moderselskabet for de danske besiddelser, Citycon Danmark, havde i 2021 en negativ egenkapital på 1,4 mio. kr. og en gæld på over 700 mio. kr., men ”selskabets ledelse forventer, at egenkapitalen vil blive reetableret ved selskabets egen indtjening,” lød det dengang i ledelsesberetningen.

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også