En del af Watch Medier

EjendomsWatchtirsdag31. januar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Almen boligsektor
  • Mennesker
  • Regulering
  • Klummer
04.01.2017kl. 10.30

Investorer tror på stigende ejendomsafkast

Ejendomme er et bedre investeringsobjekt end tidligere forventet, lyder den seneste forventningsundersøgelse fra Ejendomsforeningen Danmark, som dog spår let stigende renter og dermed en mere afdæmpet prisudvikling.
Foto: Stine Bidstrup/Polfoto
af JØRGEN BENDSEN

Det totale afkast for investeringsejendomme i 2016 forventes at blive 5,9 procent, fremgår det af Ejendomsforeningen Danmarks forventningsundersøgelse for januar.

Det er en stigning på 0,3 procentpoint i forhold til forventningerne for et år siden, men uændret siden seneste kvartalsmåling.

"I november 2016 blev Donald Trump valgt som USA's kommende præsident, men det har i første omgang ikke haft nogen afgørende indflydelse på ejendomsinvestorernes forventninger til det totale afkast på investeringsejendomme i Danmark. Forventningerne er stort set uændrede i forhold til oktober 2016," skriver foreningen.

Forventningerne til det totale afkast i 2016 har dermed været stigende i fem kvartaler i træk frem til oktober 2016, hvor forventningerne faldt efter Brexit.

Også den generelle økonomiske vækst i Danmark ser ud til at være i bedring. Danmarks Statistik har for nylig skrevet vækstraterne en smule op. Bruttonationalproduktet (BNP) steg med 1,6 procent i 2015 efter korrektion for prisudvikling. Samtidig er væksten for 2014 blevet opjusteret til 1,7 procent. Det er første gang siden krisen, at væksten er over 1,5 procent i to år i træk.

”Den lave vækst har i en lang periode gjort, at priserne på investeringsejendommene er steget lidt på forskud på grund af de lave renter. Stiger den økonomiske vækst, vil renterne bevæge sig langsomt opad, og obligationerne vil igen begynde at blive interessante. Nogle af de penge, der er blevet placeret i investeringsejendomme, vil langsomt begynde at sive ud igen. Derfor skal vi ikke nødvendigvis regne med, at priserne kommer til at stige rigtig meget på investeringsejendomme i de kommende år," siger Morten Marott Larsen, cheføkonom i Ejendomsforeningen Danmark, i forbindelse med undersøgelsen.

Interesse for alle sektorer

I forhold til sidste kvartal er der fremgang i forventningerne til industri, hvor forventningerne til både ejendomsværdi, udlejningsprocent og markedsleje er de højest målte i de 25 kvartaler, undersøgelsen er lavet. Det er en mærkbar forandring, der nu bringer forventningerne til industri på højde med de tre andre sektorer: kontor, butik og bolig.

"Industri ligger på et historisk højt niveau, og derved er investeringer i industriejendomme nu lige så spændende som investeringer i ejendomme i de tre andre sektorer. Men geografien er stadig vigtig. Mange af de professionelle investorer har længe kigget på de store byer. Men nu begynder man også i stigende grad at bevæge sig ud fra de største byer," siger Morten Marott Larsen.

Foto: Jesper Blæsild
Foto: Jesper Blæsild

Morten Marott Larsen, cheføkonom i Ejendomsforeningen Danmark.

Fælles for alle fire sektorer er, at der i forhold til sidste kvartal er stigende forventninger til ejendomsværdi.

"Ser vi på kontorsektoren forventer næsten 70 procent af deltagerne stigende ejendomsværdier, og ejendomsværdien for kontor har aldrig været målt højere. Der er rigtig positivt, at der stadig er en forventning om, at ejendomme kan give nogle gode afkast," siger Morten Marott Larsen.

Odense og Aalborg rykker frem

Både Odense og Aalborg oplever de højeste forventninger til ejendomsværdi siden 2014, hvor de kom med i forventningsundersøgelsen. Der er stadig størst forventninger til stigning i ejendomsværdi i København og Aarhus, men Aalborg indtager nu en klar tredjeplads. Odense har næsten indhentet Trekantsområdet, mens der stadig er lavest forventning til resten af landet. Resultatet kan være et tegn på, at deltagerne i undersøgelsen nu forventer, at investeringsaktiviteten i stigende grad søger mod Odense og Aalborg.

"Politikerne agerer, som om vi har ubegrænsede midler"

Ejendomsforening kræver ligestilling ved generationsskifter

Ny direktør i Ejendomsforeningen Danmark 

Relaterede artikler:

  • Foto: Colourbox

    Ny standardaftale skal gøre ejendomshandler enklere

  • Henrik Dahl Jeppesen, formand for Ejendomsforeningen Danmarks administratorsektion og adm. direktør i Deas. | Foto: PR

    Brancheforening: Stort behov for flere ejendomsadministratorer

  • Morten Marott Larsen, cheføkonom i Ejendomsforeningen Danmark | Foto: Jesper Blæsild

    Ejendomsbranchen nedtoner optimismen

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

ESG-chef i ATP Ejendomme efterspørger enighed i ejendomsbranche om, hvordan man opgør sin CO2-udledning. | Foto: PR / ATP
Investor

ATP Ejendomme følger trop og indfører CO2-aftryk i nyt årsregnskab

Med selskabets første CO2-regnskab på trapperne erkender ESG-chef, der stadig er langt til enighed i ejendomsbranchen om, hvordan man måler: ”Branchen løber ikke i samme retning.”
  • Klumme: Uanset økonomisk usikkerhed er ESG stadig et af de vigtigste parametre
  • Vejen til branding af bæredygtighed er brolagt med bøvl

For abonnenter

Efter 137 år lukker Irma sine 65 butikker. Hovedparten lever videre under Coops vinger, mens 17 butikker helt lukker. | Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix.
Investor

17 Irma-butikker lukker efter endnu en sparemanøvre hos Coop

Arkivfoto af Alfred Josefsen, mangeårig topchef i Irma-kæden. | Foto: Torben Stroyer/Jyllands-Posten/Ritzau Scanpix - Arkivfoto fra 2010
Mennesker

Tidligere Irma-direktør om lukning: "Vildt, voldsomt og vanvittigt"

For abonnenter

Bruun & Hjejle satser især på de tre fokusområder proces, fast ejendom og M&A. | Foto: PR
Rådgiver

Bruun & Hjejle-chef varsler ændringer – men er "meget loyal over for strategien"

For abonnenter

Tomas Carlsson, adm. direktør hos NCC. | Foto: NCC
Rådgiver

NCC-topchef roser dansk forretning trods skuffende 2022

For abonnenter

Få det korte overblik med EjendomsWatchs faste artikelformat med dagens vigtigste noter. | Foto: Pexels
Ejendomsnyt

Tirsdagens noter: Olav de Linde, Coop, Akademikerpension, Heimstaden, Skanderborg

For abonnenter

Læs også

Flere danske oplægsholdere her meldt deres ankomst til Mipim 2023. | Foto: PR / Mipim
Investor

Seks danske ejendomsprofiler holder oplæg på Mipim

MIPIM 2023: Til marts løber verdens største messe for ejendomsudviklere af stablen, og flere tusinde aktører fra hele verden samles i Cannes. Blandt talerne er der foreløbig en god håndfuld danske.

For abonnenter

ESG-chef i ATP Ejendomme efterspørger enighed i ejendomsbranche om, hvordan man opgør sin CO2-udledning. | Foto: PR / ATP
Investor

ATP Ejendomme følger trop og indfører CO2-aftryk i nyt årsregnskab

Med selskabets første CO2-regnskab på trapperne erkender ESG-chef, der stadig er langt til enighed i ejendomsbranchen om, hvordan man måler: ”Branchen løber ikke i samme retning.”

For abonnenter

Få det korte overblik med EjendomsWatchs faste artikelformat med dagens vigtigste noter. | Foto: Pexels
Ejendomsnyt

Tirsdagens noter: Olav de Linde, Coop, Akademikerpension, Heimstaden, Skanderborg

OVERBLIK: Læs stort og småt fra ejendomsbranchen i hele landet.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Tidligere Irma-direktør om lukning: "Vildt, voldsomt og vanvittigt" – 16.02
  • Bruun & Hjejle-chef varsler ændringer – men er "meget loyal over for strategien" – 14.55
  • 17 Irma-butikker lukker efter endnu en sparemanøvre hos Coop – 13.42
  • Tirsdagens noter: Olav de Linde, Coop, Akademikerpension, Heimstaden, Skanderborg – 11.17
  • ATP Ejendomme følger trop og indfører CO2-aftryk i nyt årsregnskab – 11.03
  • NCC-topchef roser dansk forretning trods skuffende 2022 – 10.36
  • Pensiondanmark skruer ned for ejendomme og op for obligationer – 09.00
  • Tirsdagens konkurser fra Statstidende – 08.47
  • Her er de seneste tinglyste ejendomshandler – 08.37
  • Tomgangen stiger i landets små butikslejemål – 07.53
Flere nyheder

Job

  • Områdedirektør - NCC - Midtjylland/Syddanmark

  • Asset Manager søges til Newsec Lyngby eller Århus

  • Key Account Manager til investeringskunder

Watch Job

  • People and Operations Partner

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Centerdirektør til Sønderborg

Se flere jobs

Job

  • Områdedirektør - NCC - Midtjylland/Syddanmark

  • Asset Manager søges til Newsec Lyngby eller Århus

  • Key Account Manager til investeringskunder

Se flere jobs

Kolofon

EjendomsWatch
Søg

Sektioner

  • Investor
  • Projektudvikling
  • Rådgiver
  • Bygningsdrift
  • Almen boligsektor
  • Mennesker
  • Regulering
  • Klummer
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Jørgen Bendsen

jb@ejendomswatch.dk

Tlf.: +45 3330 8331

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Job

Abonnement

Prøv EjendomsWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

ejendomswatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7446

Læs mere om abonnement her

Adresse

EjendomsWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8340

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © EjendomsWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
EjendomsWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge