Aarhusiansk restaurant-ejer river ned og bygger boliger

Det Grønne Hjørne på Frederiksgade i midten af Aarhus lukker. Ny bygning forventes at stå færdig slut-2017.
Foto: Arkitektfirmaet Ole Dreyer
Foto: Arkitektfirmaet Ole Dreyer

Ejendommen Frederiksgade 60 i Aarhus, hvor den græske buffetrestaurant Det Grønne Hjørne har haft til huse, skal rives ned. Restauranten åbnede aldrig efter en længere sommerferie og kommer sandsynligvis heller ikke til det, skriver Århus Stiftstidende.

"Vi river det hele ned og bygger en ny bygning, så der kommer snart gravemaskiner og jævner det med jorden," siger Akbar Sobhkhiz, den ene af de to ejere af restaurant og ejendom, til avisen.

Efter planen står der en ny bygning i fire etager på grunden i slutningen af 2017 med et større erhvervslokale nederst og 12 lejligheder ovenpå med tilhørende tagterasse. Den nu ejendom er tegnet af Arkitektfirmaet Ole Dreyer.

Akbar Sobhkhiz ved endnu ikke, om der skal være restaurant i erhvervslejemålet.

1000 nye boliger i det centrale Aarhus står foran godkendelse

Stigende efterspørgsel på ungdomsboliger i Aarhus

Flere og flere kontorer bliver boliger

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også