
Den franske ejendomsmesse Mipim var egentligt flyttet til juni i år som følge af hele coronasituationen, men nu har organisationen bag aflyst årets messe og flyttet den til 2021.
Den næste udgave finder sted 16. til 19. marts 2021, skriver organisationen i en pressemeddelelse.
"Situationen omkring covid-19 ændrer sig dagligt, og regeringens foranstaltninger bliver stadig mere restriktive. Det er tydeligt, at det ikke er muligt at holde en stor Mipim-messe i Cannes i juni i betragtning af den hurtige spredning, ødelæggende virkning og usikre udvikling af virussen," siger direktør Filippo Rean fra arrangøren Reed Medim i meddelelsen.
I stedet vil Mipim lave en digital oplevelse for deltagere til efteråret i Paris, skriver organisationen.
Coronavirus udskyder Mipim-messe til juni
Colliers-chef beklager afbud til messe med 27.000 tilmeldte: Mipim er en risikozone
Mere fra EjendomsWatch
Entreprenør på prestigeprojekt angriber Gefion Group for at snyde med betaling
Gefion Group er endt i en tvist med entreprenøren Jeppesen Byggeri & Service, der beskylder ejendomsudvikleren for at forsøge at snyde firmaet for betaling. Ejer tror ikke, at Gefion har penge til at gennemføre projektet. Gefion-chef afviser entreprenørens udlægning og kalder det for "offentlig mudderkastning".