
Erhvervsmand og kammerherre Fritz Schur er blevet ejer af Færch Huset ved Færch Torv i Holsterbro, efter han har købt ejendommen gennem et konkursbo.
Det skriver Folkebladet Lemvig.
Ejendommen, der har en værdi på 50 mio. kr., har været til salg hos CBRE for 55 mio. kr. siden maj 2018, men det er ikke lykkedes at sælge den før nu, skriver avisen.
Advokat Henrik Selchau Poulsen fra Bruun & Hjejle har været kurator i sagen og bekræfter overfor Folkebladet Lemvig, at ejendommen er solgt. Han vil dog ikke oplyse prisen eller bekræfte identiteten på køber.
Det fremgår endnu ikke af officielle registre, at ejendommen har skiftet ejer, men flere unavngivne lejere oplyser til Folkebladet Lemvig, at Fritz Schur Gruppen er den nye ejer.
Det er ikke lykkedes avisen at få en kommentar fra Fritz Schur.
Det var Niels Skovgaard, der gennem 11 år ejede ejendommen, indtil han døde af en blodprop i september 2017. Efterfølgende overtog hans hustru Kirsten S. Larsen hans ejendomme, men gælden oversteg værdierne, og hun begærede firmaet konkurs 5. oktober 2018.
Niels Skovgaard købte den 5000 kvm store ejendom af Færch-familien i 2006 for 80 mio. kr., viser tingbogen.
Holstebro søger arkitekter til at udvikle 70.000 kvadratmeter bykerne
Boligprojekt i tidligere skole i Varde er strandet
Svenskerne har høstet store gevinster på salg af danske postejendomme