Castellum efter kvartal med fremgang: Der er trusler i horisonten

Castellum melder om et "rekordkvartal" med stigninger i lejeniveauer og nye projekter, men topchefen kan godt få øje på flere trusler fra blandt andet den finansielle sektor, der kan knække den positive kurve.
Henrik Saxborn, adm. direktør for Castellum. | Foto: PR.
Henrik Saxborn, adm. direktør for Castellum. | Foto: PR.

Den svenske børsnoterede ejendomskoncern Castellum, der har en milliardportefølje i Danmark, har haft et positivt tredje kvartal præget af stigende lejeniveauer, faldende tomgang og nye projekter, skriver Castellum i sit regnskab for tredje kvartal, der viser en fremgang på 13 pct. i resultatet før værdireguleringer til 799 mio. svenske kr. (ca. 575 mio. kr.) ud af indtægter, der steg godt 7 pct. til 1,4 mia. svenske kr.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også