Superbrugsen ombygger butikker for 80 mio. kr.

I efteråret bliver der sat nyt lys på den del af de 230 Superbrugsers butiksareal, som ikke rummer fødevarer, og som i de seneste år har stået lidt i skyggen af blandt andet madmanifestet Coop & Co. Derudover bruger den nye kædechef sin energi på at åbne seks nye såkaldte "krigsskibe".
AF JØRGEN RUDBECK, FØDEVAREWATCH

I alt ni store Kvickly-butikker er omdannet eller skal omdannes til Superbrugsen-butikker i den kommende tid. I de kommende måneder og år skal Jesper K. Andersen, der har haft ansvaret for Superbrugsen siden nytår, således bruge tid på at få ombygget store butikker i Struer, Nakskov, Haslev, Otterup, Tranbjerg og på Amagerbrogade i København.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også